معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین: ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: با توجه به بخشنامه دادستان کل کشور، الزامی و اجباری بودن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی لغو و اختیاری شده است.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، فولیان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: بخشنامه دادستان کل کشور در راستای صیانت از حقوق عامه صادر شده و ما هم این موضوع را در جهت دفاع از حقوق عامه در استان پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: تمامی دفاتر اسناد رسمی استان مکلفند از مفاد این بخشنامه تبعیت کنند و از شهروندان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به دادستانی‌های سراسر استان اعلام و منعکس کنند.

فولیان با اشاره به اختلاف نظر پلیس و کانون سردفتران اسناد رسمی مبنی بر اختیاری یا اجباری بودن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، تاکید کرد: این موضوع با بخشنامه دادستان کل کشور و اعلام نظر نهایی ایشان به پایان رسید و گامی در راستای احیای حقوق عامه برداشته شد.

وی در خصوص بخشنامه دادستان کل کشور، یادآور شد: طبق اعلام نظر نهایی این مرجع، بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در آن به ضرورت ثبت معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمی اشاره شده بود با رای دیوان عدالت اداری ملغی و ابطال شده است.

به گفته فولیان، مفاد این بخشنامه برای تمامی دستگاه‌های اداری لازم الاجرا بوده و برای مستنکفان مجازات در نظر گرفته خواهد شد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین تصریح کرد: بعد از این، برگ سبز خودرو سند مالکیت است و ضرورتی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات دو طرف معامله و نیز مشخصات خودرو در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع است، مگر اینکه دوطرف خواهان ثبت آن در دفاتر باشند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.