تاخت و تاز دوباره کرونا در قزوین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


اوج‌گیری دوباره ویروس کرونا در قزوین ضمن افزایش آمار مبتلایان جدید و شمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها، باعث تشدید محدودیت‌های کرونایی از جمله تعطیلی کسب و کارها به جز مشاغل ضروری در این استان شد.


به گزارش ایرنا، این روزها موج جدیدی از کرونا را در سطح کشور از جمله استان قزوین شاهد هستیم که سرعت سرایت بسیار بالاتری دارد و گفته می شود قدرت و توان ابتلا، بستری و فوتی بیشتری را نیز نسبت به موج های قبلی داراست و موجب شده تا محدودیت های کرونایی بار دیگر تشدید شود.

در حال حاضر وضعیت کرونایی چهار شهرستان استان قزوین (قزوین، بوئین زهرا، البرز و تاکستان) قرمز و ۲ شهرستان دیگر (آبیک و آوج ) نارنجی و زرد است.

بازگشت قزوین به وضعیت قرمز کرونایی در حالی است که با این وجود تغییر محسوس و قابل توجهی در رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی شهروندان را شاهد نیستیم.

با وجود آمدن کرونای هندی معروف به دلتا هنوز خیلی از شهروندان قزوینی بی واهمه و بدون ماسک در اجتماعات و مکان های شلوغ حضور پیدا می کنند که نشان از عادی انگاری بخش قابل توجهی از جامعه نسبت به خطر این ویروس را می رساند.

عادی انگاری کرونا و بازی با جان و سلامت

خیابان ها، بوستان ها و تفرجگاه ها، مراکز خرید و رستوران های شلوغ در قزوین این روزها هیچ نشانی از ترس شهروندان از کرونای اوج گرفته ندارد.

یک شهروند قزوینی که برای خرید میوه به بازارچه سپه آمده و بدون ماسک است در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص چرایی عدم استفاده از ماسک و احتمالا ابتلا به کرونا گفت: خیلی ها ماسک می زدند و کرونا گرفتند، به نظرم زدن ماسک فایده ای ندارد و خودش باعث بیماری می شود!

تالارهای پدیرایی قزوین اکرچه تعطیل شده اند اما خیلی ها مراسم های عروسی را در خانه ها با حضور تعداد زیادی میهمان برگزار می کنند در حالی که فلسفه تعطیلی تالارها پیشگیری از اجتماعات و جلوگیری از سرایت ویروس به دیگران است.

یک بانوی قزوینی که برای خرید شیرینی به منظور استفاده در مجلس عروسی به یکی از قنادی های قزوین آمده در پاسخ به این که آیا در این وضعیت قرمز می خواهید مراسم بگیرید،گفت: خیلی صبر کردیم تا کرونا تمام شود اما این ویروس خیال رفتن ندارد و ما هم نمی توانستیم بیشتر از این صبر کنیم.

این شهروند قزوینی ادامه داد: سالهاست آرزو دارم تا پسرم را در لباس دامادی ببینم، تالار هم اجازه و زمان عروسی را مشخص کرده بودیم اما کرونا همه چیز را خراب کرد و حالا مجبور هستیم مراسم را در خانه برگزار کنیم.

از او در مورد تعداد میهمانان می پرسم که می گوید به خاطر کرونا ناچار شدیم خیلی از میهمان ها را خبر نکنیم ولی حدود ۲۰۰ نفر میهمان خواهیم داشت.

این بانو در پاسخ به این سوال که اگر چندنفر از میهمانان شما یا خانواده تان در این مراسم کرونا بگیرند چه خواهید کرد ، ابتدا چند ثانیه سکوت کرد و سپس خندید و گفت: زبونتون را گاز بگیرید، انشالله که چیزی نمی شود!، گفتیم به میهمان ها که ماسک زدند، تابستان هم هست و در و پنجره های خانه را باز می کنیم، اتفاقی نمی افتد.

۴۷ درصد قزوینی ها دستورالعمل های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند

با وجود قرمز شدن وضعیت کرونا در قزوین هنوز خیلی ها با عادی انگاری خود نسبت به این ویروس خطرناک کار را برای کادر بهداشت و درمان سخت می کنند و دیگر شهروندان را در خطر ابتلا به کووید ۱۹ قرار می دهند.

دکتر جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از افزایش تعداد بیماران جدید و رشد موارد بستری در بیمارستان ها خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۸۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند.

این مسوول ادامه داد: متاسفانه روند شناسایی بیماران جدید و میزان بستری ها رو به رشد هست و باید خود را برای روزهای سخت تر آماده کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین هشدار داد: اگر روند رو به رشد بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تداوم داشته باشد، احتمال تکمیل ظرفیت بیمارستان های استان بالاست.

دکتر رحمانی گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد بیش از ۴۰ درصد شهروندان استان نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی کم توجه بوده و آنها را جدی نمی گیرند و از ماسک استفاده نمی کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین گفت: در حال حاضر میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای مقابله با کرونا در استان قزوین ۵۳ درصد اعلام شده که رضایت بخش نیست و باید برای این رقم دست کم به بالای ۹۰ درصد برسد.

این مسوول از مردم تقاضا کرد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حضور کمتر در اجتماعات به حفظ سلامت خود و دیگران در شرایط قرمز کرونایی کمک کنند.

 

 

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.