چهارشنبه, 23 خرداد 1397 19:46

راه‌اندازی پایشگاه محیط زیست در دشت الله‌آباد آبیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

اخبار آبیک:

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک از راه‌اندازی پایشگاه محیط زیست در دشت‌ آلله‌آباد و تالاب واقع در جنوب این شهرستان خبر داد.
 
 
 

محمد ایران‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار داشت: پایشگاه محیط زیست با هدف جلوگیری از چرای غیر مجاز دام و شتر، حفاظت از تالاب جنوب و دشت الله‌آباد و جلوگیری از پدیده گرد و غبار در حوالی روستای گنجاب شهرستان آبیک راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر محل پایشگاه محیط زیست دشت الله‌آباد شهرستان آبیک فنس‌کشی شده است که با راه‌اندازی آن، کنترل این دشت بهتر کنترل شده و اقدامات مطالعاتی و پژوهشی در زمینه گرد و غبار در این پایشگاه صورت می‌گیرد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک با بیان اینکه ظرفیت قابل تحمل محیط زیست در این شهرستان رو به اتمام است، ادامه داد: پیگیر استقرار صنایع هایتک در شهرستان آبیک هستیم تا آلودگی نداشته باشیم این در حالی است که واحدهای مستقر در شهرک صنعتی کاسپین دو از صنایع هایتک و کارگاهی هستند.

ایران‌نژاد تصریح کرد: بر اساس قانون پسماندها، پسماندها شامل زباله‌های خانگی، شهری، عفونی، کشاورزی، صنعتی  وصنعتی خطرناک می‌شود که پسماندهای شهر آبیک روزانه توسط شهرداری آبیک جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود: واحدهای صنعتی شهرستان آبیک از زمان پروسه تولید پسماندهای صنعتی ملزم هستند به واحدهای مجاز دریافت پسماندهای صنعتی که از اداره حفاظت از محیط زیست مجوز أخذ کرده‌اند، پسماندهای خود را انتقال دهند.

این مسؤول ادامه داد: پسماندهای خطرناک واحدهای صنعتی هم باید در ظروف سر بسته نگهداری شوند که در زمان مشخص و با  نظارت محیط زیست به شرکت‌های مورد تایید تحویل دهند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک اضافه کرد: پسماندهای عفونی بیمارستانی و مطب‌های پزشکان توسط شرکت مورد تایید جمع‌آوری و به مرکز امحا منتقل می‌شود این در حالی است که در بیمارستان ولی عصر (عج) شهر آبیک در دستگاه اتوکلاو، بی خطرسازی پسماندها صورت گرفته و سپس به جایگاه مجاز امحا منتقل می‌شود.

ایران‌نژاد خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح پیشگیری از آلودگی هوا، شرح و وظایف دستگاه‌های اجرایی توسط قانون‌گذار مشخص شده که این وظایف احصا شده و به مسؤولان دستگاه‌های مربوطه ارسال شده تا بتوانیم در کاهش آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست گام موثری برداریم.

وی بیان کرد: ظرفیت گنجایش فاز نخست تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین یک 800 الی یک هزار مترمکعب است که با افزایش تعداد واحدها، میزان پساب‌های این شهرک افزایش می‌یابد.

این مسؤول افزود: طبق قول مدیران شهرک صنعتی کاسپین یک  فاز دوم تصفیه خانه این شهرک دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد که با تحقق این مهم، خروجی پساب فاضلاب در حد استاندارد به منابع پذیرنده و اراضی پایین دست هدایت می‌شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک ادامه داد: طی برگزاری جلسه تخصصی با حضور مدیران گاوداری‌های بزرگ شهرستان آبیک، مشکلات و تبعات محیط زیستی ناشی از فعالیت آنها تبیین شده و به آنان تاکید شده در راستای حفظ سالم‌سازی محیط زیست نسبت به رفع مشکلات زیست محیطی خود اقدام کنند تا کار به پیگیری حقوقی منجر نشود.

ایران‌نژاد اضافه کرد: طبق شکوائیه‌های متعدد واصله به اداره  حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک از کارخانه سیمان، بر اساس آخرین پیگیری صورت گرفته این کارخانه با حداقل فعالیت، در حال فعالیت است و با نصب سیستم‌های کنترل در سال گذشته آلودگی به حداقل رسیده که نتایج حاصله از ایستگاه سنجش آلودگی هو در شهرستان آبیک مهر تایید بر این موضوع است.

وی در خصوص فعالیت معادن توضیح داد: بهره‌برداران معادن می‌توانند با آب‌پاشی رگه‌های معدنی، میزان آلایندگی را کاهش داده و نسبت به استخراج مواد اولیه را بر اساس شرایط اقلیمی و زمانی که هوا در حالت سکون قرار دارد و باد نیست، اقدام کنند.

خواندن 298 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 خرداد 1397 19:50
عضویت
مرا به خاطر بسپار

جستجوی کاربران

  • فقط اعضاء با آواتار
  • یکی بودن همه معیار
  • یکی بودن هر معیار

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آبیکی ها می باشد.