چهارشنبه, 23 خرداد 1397 19:30

نمود قهر طبیعت با اتمام ظرفیت محیط زیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

اخبار آبیک:

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک گفت: محیط زیست ظرفیت قابل تحملی دارد و اگر بیش از حد بر ظرفیت آن فشار وارد شود، در قالب قهر طبیعت نمود می‌یابد.
 
 
 

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، محمد ایران‌نژاد پیش از ظهر امروز در همایش آب و محیط زیست شهرستان آبیک که به مناسبت هفته محیط زیست در سالن آمفی‌تئاتر شهید آوینی این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: چهار تا پنج هزار نفر از دانش‌آموزان این شهرستان به عنوان محیط‌بان مدارس از آموزش لازم برخوردار شده‌اند.

وی افزود: هرگاه در زمینه حفاظت از محیط زیست و حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی، حوزه علمیه و آموزش و پرورش از طریق مباحث دینی ورود یافته‌اند، خروجی مطلوبی را شاهد بوده‌ایم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک ادامه داد: پنج ژوئن مصادف با 15 خرداد ماه در راستای افزایش آگاهی مردم و حفاظت از محیط زیست و گونه‌های گیاهی و جانوری، روز محیط زیست نامگذاری شده است.

ایران‌نژاد اضافه کرد: هدف از تشکیل روز محیط زیست بعد از انقلاب صنعتی به این دلیل بوده که محیط زیست در حال آلوده شدن بوده و آثار زیانبار آن، مخاطرات بسیاری را بر بشریت تحمیل می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: تحقق توسعه پایدار متوازن با حفاظت محیط زیست از سوی مسؤولان و مردم امکان‌پذیر است که موجب می‌شود آینده امن‌تر و سالم‌تری داشته باشیم.

این مسؤول اذعان کرد: اهمیت محیط زیست  بر کسی پوشیده نیست که تخریب و بهره‌برداری بی‌رویه از طبیعت و منابع خدادادی، چهره محیط زیست را دگرگون کرده که می‌توان به بروز  و ظهور گرد و غبار اشاره کرد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک افزود: بروز پدیده گرد و غبار که ناشی از تخریب محیط زیست توسط انسان ایجاد شده، دولت را  وادار کرده  تا اعتباراتی را برای مقابله با آن هزینه کند.

ایران‌نژاد ادامه داد: جاده‌سازی و احداث واحدهای آلاینده، اثرات مخربی را بر محیط زیست گذاشته و هزینه‌های سنگینی را بر دوش دولت تحمیل کرده است.

وی اضافه کرد: محیط زیست ظرفیت قابل تحملی دارد و اگر بر آن بیش از حد ظرفیت فشار وارد شود، در قالب قهر طبیعت همچون بحران آب، سیل و غیره نمود می‌یابد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: وجود پسماندهای مختلف صنعتی، کشاورزی و عفونی محیط زیست را به مخاطره می‌اندازد که می‌طلبد در حفظ محیط زیست، استاندارهای لازم رعایت شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک گفت: محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که سه سال پیش مقام معظم رهبری در سخنرانی خود 22 بار کلمه محیط زیست را به کار بردند.

ایران‌نژاد افزود: در صدد هستیم صنایع هایتک در شهرستان آبیک فعالیت داشته باشند تا مشکلات محیطی برای این شهرستان ایجاد نکنند.

وی ادامه داد: آب از عناصر حیاتی محسوب می‌شود که با توجه به خشکسالی‌های پی در پی مدیریت بهینه آب ضروری است.

این مسؤول اضافه کرد: دو درصد از آب‌های دنیا را آب شیرین تشکیل می‌دهد که اگر مدیریت خاص در مصرف آب صورت نگیرد، در آینده با بحران جدی‌تر در این زمینه مواجه می‌شویم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین از معضلاتی است که بشر امروز با آن مواجه است که در برخی مناطق، جنگ در زمینه آب آغاز شده است.

ایران‌نژاد تصریح کرد: حفاظت از محیط زیست همت تمام دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد و اداره حفاظت از محیط زیست به تنهایی از عهده این امر بر نمی‌آید.

وی افزود: در طرح پیشگیری از آلودگی هوا وظایف دستگاه‌های مختلف شهرستان به مسؤولان ارائه شده است.

*با بحران مصرف آب مواجه هستیم

علیرضا اینانلو مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک هم در این همایش بیان کرد: هرکس در هر موقعیتی که قرار دارد باید بتواند مردم را در هر زمینه‌ای یک گام به جلو ببرد که آموزش  و پرورش هم در زمینه‌های مختلف و حرکت رو به جلوی دانش‌آموزان تلاش کرده و گام برمی‌دارد.

وی افزود: نیاز است در حوزه‌های مختلف از ظرفیت حوزه علمیه و همچنین روحانیت در جامعه استفاده شود که می‌توانند نقش بسزایی را در آحاد مردم ایفا کنند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک ادامه داد: اگر صحبت از هوا کنیم شرایط آنی و زودگذر به ذهن متبادر می‌شود، اگر از غذا سخن به میان آید می‌دانیم که زمینه قوت لایموت مردم است و اگر از آب و هوا حرف بزنیم می‌دانیم که طی سالیان متمادی ایجاد شده است.

اینانلو اضافه کرد: اگر در زمینه آب سخن بگوییم آب  و هوا و غذا را در برمی‌گیرد چرا که مایه حیات است.

وی با بیان اینکه با بحران آب مواجه نیستیم، خاطرنشان کرد: باید گفت که با بحران مصرف  آب مواجه هستیم و بیش از 86 درصد آب قابل شرب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

این مسؤول بیان کرد: امروز همه در زمینه آب احساس خطر می‌کنیم و بیان می‌شود جنگ آب رخ می‌دهد و برخی هم اذعان می‌کنند جنگ آب آغاز شده است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک افزود: دولتمردان در زمینه حفظ محیط زیست اقداماتی را انجام داده‌اند که لازم است با آگاهی دادن به مردم، آنان را به مصرف بهینه و درست آب تشویق کرد.

اینانلو ادامه داد: هنوز هم برخی کشاورزان از شیوه سنتی غرقابی برای آبیاری اراضی کشاورزی استفاده می‌کنند که یک باغ ممکن است مصرف یک سال آب را داشته باشد.

وی اضافه کرد: اگر در زمینه مصرف آب مدیریت صحیح صورت گیرد قطع به یقین با مشکلات بحران آب نخواهیم داشت.

خواندن 320 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 خرداد 1397 19:34
عضویت
مرا به خاطر بسپار

جستجوی کاربران

  • فقط اعضاء با آواتار
  • یکی بودن همه معیار
  • یکی بودن هر معیار

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آبیکی ها می باشد.