شنبه, 19 خرداد 1397 16:32

پساب خروجی شهرک صنعتی کاسپین یک آسیب‌زاست/لزوم تدبیر مرغداران آبیکی برای دفع مگس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اخبار آبیک:

 

سرپرست فرمانداری شهرستان آبیک پساب خروجی شهرک صنعتی کاسپین یک را آسیب‌زا دانست و گفت: لازم است مرغداران این شهرستان برای دفع مگس تدبیر عملی بیاندیشند.
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، سیدمحمد حسینی صبح امروز به همراه تنی چند از مسؤولان شهرستان آبیک در نشست با مدیر عامل نیروگاه شهید رجایی در سالن اجتماعات این نیروگاه اظهار کرد: اگر توصیه پایدار را یک مثلث فرض کنیم اضلاع آن شامل محیط زیست، اجتماع و اقتصاد می‌شود که باید به تناسب هم حرکت کنند.

وی افزود: اگر در مثلث توسعه پایدار به دو ضلع توجه شود و از یک ضلع دیگر غافل باشیم نمی‌توانیم در تحقق آن به موفقیت دست یابیم.

سرپرست فرمانداری شهرستان آبیک  با اشاره به نگرانی در  زمینه پساب خروجی فاضلاب  شهرک صنعتی کاسپین یک ادامه داد: با خروج این فاضلاب علاوه بر آسیب آب‌های زیرزمینی، برای خاک هم آسیب‌زا است.

حسینی اضافه کرد: با توجه به اینکه از سوی استان قزوین بر احداث شهرک گلخانه‌ای در شهرستان آبیک تاکید شده لازم است که  راهکاری پیدا شده  تا معضل پساب خروجی فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین یک حل شود.

وی خاطرنشان کرد: از جمله راهکارهای معضل مذکور می‌توان به استفاده از پساب خروجی فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین یک برای شهرک گلخانه‌ای و صنایع آب‌بر  استفاده کرد این در حالی است که به نیروگاه شهید رجایی پیشنهاد می‌شود  که در خنک کردن سیستم‌های نیروگاه پس از بررسی کارشناسانه از پساب خروجی فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین یک استفاده کنند که آمادگی تخصیص بودجه در این زمینه وجود دارد.

این اذعان کرد: لازم است با توجه به آغاز به کار فعالیت مرغداری‌ها و پیش از فرا رسیدن فصل گرما لازم است که مدیران نیروگاه شهید رجایی  به همراه مسؤولان شهرستان آبیک و کارشناسان دانشگاهی در زمینه جلوگیری از مگس که آسیب جدی به مناطق روستایی و واحد صنعتی می‌زند، تدبیر لازم را  بیندیشند و صرفا به سمپاشی محدود نشود.

سرپرست فرمانداری شهرستان آبیک  راه‌اندازی تولید ورمی‌کمپوست  نیروگاه شهید رجایی را جرقه نو  در تفکیک زباله خشک و تر افزود: ورمی‌کمپوست موجب تولید کود ارگانیک شده که در حفظ محیط زیست هم  تاثیر بسزایی دارد این در حالی است که کودهای شیمیایی در دراز مدت به محیط زیست خسارت سنگینی وارد می‌کند که قابل محاسبه نیست.

حسینی ادامه داد: لازم است مدیران مرغداری‌ها در راستای حفاظت از محیط زیست به طور علمی در جلوگیری از انتشار مگس و سرایت آن به واحدهای صنعتی جلوگیری کنند.

وی با اشاره به حضور با شکوه و یکپارچه مردم  در راهپیمایی روز قدس اضافه کرد: امریکا در صدد است به اسرائیل به جهت قانونی داده و آن را  از انزوا خارج کند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: ما موفق شدیم چرا که در عرصه بین‌المللی به خاطر جنایت اسرائیل در شورای امنیت یک دقیق سکوت صورت گرفت.

*میزان مصرفی آب در شهرک کاسپین یک 60 لیتر بر ثانیه است

محسن رضایی مدیر عامل شهرک صنعتی کاسپین یک در این نشست اظهار داشت: در این شهرک 320 کارخانه فعال با حدود 10 هزار نفر مشغول به فعالیت است.

وی افزود: با توجه به حجم اشتغال‌زایی در شهرک صنعتی کاسپین یک میزان مصرف آب این شهرک 60 لیتر بر ثانیه در شبانه‌روز است.

این مسؤول با اشاره به کاهش آبدهی دو حلقه چاه شهرک صنعتی کاسپین یک نزدیک نیروگاه شهید رجایی ادامه داد: برای حفر دو حلقه چاه جدید برای شهرک صنعتی کاسپین یک زمینی جدیدی خریداری شد.

مدیر عامل شهرک صنعتی کاسپین یک اضافه کرد: مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی  کاسپین یک که برای احداث آن حدود 40 میلیارد ریال هزینه شده در تیر ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رضایی خاطرنشان کرد: میزان خروجی پساب فاضلاب تصفیه‌خانه شهرک صنعتی کاسپین یک سالانه دو هزار متر مکعب است.

گفتنی است، مسؤولان شهرستان آبیک به همراه مدیران نیروگاه شهید رجایی در محل تولید ورمی کمپوست نیروگاه شهید رجایی حضور یافته و درافتتاح و بازدید از آن شرکت کردند.

خواندن 778 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 خرداد 1397 16:36
عضویت
مرا به خاطر بسپار

جستجوی کاربران

  • فقط اعضاء با آواتار
  • یکی بودن همه معیار
  • یکی بودن هر معیار

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آبیکی ها می باشد.