پنج شنبه, 26 دی 1398 17:17

رحمانی در نشست خبری بیان کرد: پیگیری قضایی آلایندگی نیروگاه شهید رجایی/چرایی رسیدن شاخص هوای آبیک به 234/فعالیت 4 معدن در پیغمبرکوه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اخبار آبیکی ها


رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک گفت: نیروگاه شهید رجایی به دلیل عدم رعایت استانداردها و استفاده از سوخت مازوت و آلاینده بودن پیگیری قضایی شده است.

 

به گزارش خبرنگار تیتر قزوین، امید رحمانی در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان آبیک به مناسبت هفته هوای پاک اظهار کرد: به مناسبت هفته هوای پاک برنامه‌های مختلفی پیش‌بینی شده که می‌توان به غرس بیش از 3 هزار نهال با همکاری جهاد کشاورزی و شهرداری، آموزش میدانی در خصوص محیط زیست با همکاری هلال احمر، پاکسازی کوهستان‌ها از پسماندها، آموزش کشاورزان در خصوص ممنوعیت آتش زدن اراضی برای کشت دوم و کشت نایلونی، زنگ هوای پاک در 3 مدرسه و آموزش چهره به چهره در خانه‌های بهداشت روستاها مبنی بر حفظ محیط زیست، مسابقات دارت ویژه کارمندان و برنامه‌های مختلف دیگر اشاره کرد.

وی افزود: کاشت بیش از 3 هزار اصله نهال در شهر آبیک با توجه به نداشتن کمربند سبز و پوشش گیاهی مناسب پیرامون شهر، در راستای تلطیف هوا و کاهش بار آلودگی اجرا می‌شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک در خصوص چرایی رسیدن شاخص هوای آبیک به 234 توضیح داد: با توجه به اینکه در آن زمان سوخت نیروگاه شهید رجایی گاز بوده و کارخانه سیمان هم فعالیت نداشت وضعیت توپوگرافی شهر آبیک، تعطیلی تهران وافزایش تردد خودروها در اتوبان آبیک و همچنین پایداری هوا موجب شده بود میزان آلودگی هوا به 234 برسد.

رحمانی باد غالب و بیش از 60 درصد به شهر آبیک را طبق گلبادهای موجود از سمت شمال شرق به جنوب غرب اضافه کرد: فعالیت واحدهای معدنی استان البرز همجوار آبیک و کارخانه سیمان و واحد سیپورکس و معادن اطراف به دلیل عدم رعایت ضوابط زیست محیطی و کنترل آلودگی در ایجاد آلودگی هوای شهر آبیک تاثیر بسزایی دارند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم برداشت از معادن واحدهای مذکور و انفجار و احساس کردن لرزش و صدا با توجه به جهت وزش بادها گرد و غبار ناشی از آنها در شهر آبیک موثر و محرز است.

زهکش جنوب موجب خروج آب شده است

این مسئول زهکش ایجاد شده در جنوب شهرستان آبیک را موجب برداشت و خروج آب از دشت الله‌آباد ذکر و تصریح کرد: چرای غیرمجاز دام به ویژه شتر، برداشت غیراصولی از منابع آب زیرزمینی و حتی آب‌های سطحی آسیب‌های جدی بر گونه‌های گیاهی بومی تالاب یعقوب‌آباد و دشت‌الله‌آباد وارد کرده و در برخی نقاط پوشش گیاهی تخریب شده و از بین رفته است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک فعالیت معادن در شمال شهر آبیک را از عوامل ثابت ایجاد آلودگی هوا در شهر آبیک دانست و افزود: از 29 واحد معدنی موجود در شهرستان آبیک 9 واحد فعال، دو واحد نیمه فعال و مابقی واحدها غیرفعال هستند.

رحمانی تعداد واحدهای معدنی فعال در شمال شهر آبیک یعنی پیغمبرکوه را چهار واحد ذکر کرد و گفت: با هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک به دلیل وجود مشکل در مجوزها، سنگ‌شکن یک واحد معدنی در شمال شهر آبیک تعطیل شد و فعالیت یک واحد معدنی هم با توجه به تعهد 6 ماهه‌ای که دارد، پس از فرودین ماه سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی افزود: واحدهای معدنی شمال شهر آبیک به دلیل برداشت‌ها، عدم کنترل و استفاده نکردن از سنگ‌شکن، تردد خودروها و عدم رعایت ضوابط زیست محیطی در شرایط هوایی آبیک نقش دارند.

آلایندگی نیروگاه شهید رجایی پیگیری قضایی شده

این مسئول در پاسخ به این سوال خبرنگار تیتر قزوین که آیا خروجی‌های نیروگاه شهید رجایی آلاینده است، ضمن تایید این موضوع توضیح داد: آلایندگی این نیروگاه نه تنها در شهرستان آبیک بلکه بر استان قزوین هم تاثیر دارد و در حال حاضر به دلیل برودت‌های اخیر هوا و وجود مشکلات موجود در حوزه توزیع گاز شهری، سوخت نیروگاه در واحد سیکل ترکیبی گازوئیل و در نیروگاه حرارتی 1000 مگاواتی مازوت و آلاینده است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک افزود: نیروگاه شهید رجایی به دلیل عدم رعایت استانداردها و استفاده از سوخت مازوت و ایجاد آلودگی، پیگیری قضایی شده و اخطار لازم به نیروگاه شهید رجایی داده شده است.

رحمانی ادامه داد: اختصاص سهمیه سوخت گاز به نیروگاه شهید رجایی از سوی مسئولان استان قزوین در حال پیگیری است.

وی مطرح کرد: 9 واحد آجرپزی هم در مرز شهرستان آبیک با شهرستان نظرآباد استان البرز وجود دارد که دو واحد فعال بوده و در هنگام وزش باد از جنوب به شمال، به سمت شهر آبیک تاثیرگذار هستند.

خواندن 190 دفعه
عضویت
مرا به خاطر بسپار

جستجوی کاربران

  • فقط اعضاء با آواتار
  • یکی بودن همه معیار
  • یکی بودن هر معیار

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آبیکی ها می باشد.