روستای پلکانی و زیبای توداران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گردشگری آبیک:

پس از طی کردن مسافتی از سمت اتوبان آبیک به سمت قزوین و نزدیک ناصراباد  به ورودی و خروجی می‌رسیم که مسیر روستای بهجت‌آباد است.

 پس از عبور از کوه‌های در هم تنیده به روستایی می‌رسیم که پلکانی بوده و جاذبه‌های گردشگری جذاب و متنوعی دارد؛ روستایی که گویش مردم آن تات بوده و به شغل دامداری و باغداری مشغول هستند و بافت قدیمی روستا همچنان پابرجا مانده است.

ساعت حدود 9 صبح یکی از روزهای تابستان به همراه سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک و یکی از مأموران یگان حفاظت این اداره از جاده قدیم آبیک- قزوین به سمت روستای توداران از توابع بخش مرکزی این شهرستان حرکت کردیم.

بعد از حدود 10 دقیقه، به سه راهی ناصرآباد رسیدیم و سپس مسیر خود را به روستای بهجت‌آباد ادامه دادیم که در این مسیر، جاده وضعیت مناسب و خوبی نداشت؛ از زیر پل کوچکی که اتوبان قزوین- تهران از آن رد می‌شود، عبور کردیم و حرکت ما همچنان استمرار داشت.

در مسیر حرکت به سمت روستای توداران تا چشم کار می‌کرد در سمت چپ و راست طبیعت بکر و مناظر زیبایی از کوه‌های بسیاری وجود داشت؛ مسیر جاده هم پیچ در پیچ بود تا اینکه به یک دو راهی رسیدیم که از سمت راست آن به سمت روستای توداران رفتیم؛ گرچه باید گفت در سمت چپ این دو راهی، مسیر روستای طیخور از دیگر روستاهای بخش مرکزی شهرستان آبیک بود.

ساعت حدود 9:35 دقیقه صبح به روستایی در دل کوه با خانه‌های قدیمی و سقف‌های شیروانی رسیدیم البته خانه‌های جدید هم به چشم می‌خورد.

از ماشین پیاده شدیم و مسیر سنگی و خاکی را به سمت مسجد که درخت چنار قدیمی هم در حیاط آن قرار داشت، طی کردیم.

تعریف درخت چنار قدیمی را شنیده بودم اما از نزدیک مشاهده این درخت تنومند و کهنسال که شاخه‌های آن سر از خاک بیرون آورده بوند، بسیار تماشایی و بسیار لذت‌بخش بود.

در نخستین نگاه فکر می‌کنید چندین درخت چنار در حیاط مسجد وجود دارد اما متوجه شدیم که 10 سال پیش اهالی برای اینکه حیاط مسجد بزرگتر شود اقدام به خاکریزی درخت تا ارتفاع چهار متری کرده بودند؛ درختان چناری که نگاه می‌کردیم چهار درخت به نظر می‌رسید که البته شاخه‌های تنه درختی بود که در خاک فرو رفته بود.

*زنبورهای وحشی میهمان درخت چنار بودند

به گزارش فارس، برخی از شاخه‌های بزرگ درخت چنار قدیمی در هم تنیده شده بودند و برجستگی‌های روی درخت از کهنسال بودن این درخت خبر می‌داد؛ در یک بخشی از تنه درخت شاخه بسیار بزرگی سر از خاک برآورده بود که شاخه‌هایش بسیار زیبا بود و همانند دست انسانی که از آرنج خم شده باشد، به سمت آسمان بلند شده بود.

بر روی یکی از شاخه‌های درخت چنار قدیمی که بزرگ بود و به درخت بزرگی تبدیل شده بود، دو شاخ بز کوهی توسط اهالی فرو رفته بود.

بر روی یکی از شاخه‌های درخت چنار، دو کندوی عسل توسط زنبورهای وحشی به منزلی برای آنها درست شده بود.

چشمه‌ای که از بالای روستای توداران جاری است از زیر درخت چنار رد می‌شده و آب چشمه به سمت حمام قدیمی این روستا و پایین دست جاری می‌شد که هنوز هم این موضوع ادامه دارد.

*قدمت درخت چنار بیش از یک هزار سال

کبری کشاورزیان سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار می‌کند: کارهای اولیه برای درخت چنار قدیمی روستای توداران از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین صورت گرفته و تا مرحله پیگیری به تهران پیش رفته است.

وی می‌افزاید: از ریشه تا تنه، درخت چنار چهار متر زیر خاک قرار دارد که طبق پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد سرسبز بودن درخت پس ازسالیان بسیار به دلیل جاری شدن آب چشمه از زیر این درخت بوده است.

این مسؤول ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه 10 سال درخت چنار با خاک و سیمان به دلیل وسعت دادن به حیاط مسجد، محصور شده بود و تا چهار متر زیر خاک رفته بود به این نتیجه رسیدیم که با آزادسازی درخت چنار، نسبت به تخمین سن دقیق این درخت و ثبت ملی آن اقدام لازم را انجام دهیم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک اضافه می‌کند: طبق اذعان کارشناس جاذبه‌های طبیعی استان قزوین از روی تنه درخت چنار، این درخت بیش از یک هزار سال سن دارد که با آزادسازی درخت از عمق چهار متر، کارشناسی مجدد صورت می‌گیرد و پرونده درخت برای ثبت ملی به تهران ارسال می‌شود.

لازم به ذکر است، ارتفاع درخت چنار قدیمی و کهنسال به 15 تا 20 متر می‌رسد و هنوز هم سبزپوش است و زیبایی خود را به رخ می‌کشد.

*حمام قدیمی که مشتریان خود را دارد

بنابراین گزارش، از حیاط مسجد، پشت‌بام حمام قدیمی روستای توداران قابل مشاهده بود که  سه نورگیر مخروطی شکل که روشنایی حمام را تامین می‌کنند، به چشم می‌خورد و در سمت چپ حمام هم هیزم‌هایی چیده شده بود و دود آتشدان از حمام بلند بود و بوی دود به مشام می‌رسید.

از حیاط مسجد و درخت چنار بیرون آمدیم و به سمت حمام قدیمی که همسای دیوار به دیوار درخت چنار است و به گفته اهالی به دوران پهلوی دوم و قاجار می‌رسد و جد در جدشان از این حمام استفاده می‌کردند، حرکت کردیم.

دیوارهای حمام از سنگ و گِل و چوب ساخته شده بود؛ حمام از دو بخش تشکیل شده بود، بخش نخست حمام بود که در ورودی آن دو ستون چوبی قرار داشت.

از در آهنی حمام وارد که شدیم، جاکفشی چوبی وجود داشت که در دو طبقه و با پایه‌های چوبی استوانه‌ای ساخته شده بود.

درب کوچکی وجود داشت که از آن وارد مکان دیگری شدیم که سمت راست آن حوضچه مستطیلی شکل وجود داشت و چهار طاق قوسی مانند در این مکان مربعی شکل وجود دارد که لباس‌ها را در کمد فلزی به عنوان رختکن قرار می‌دهند.

وارد اتاقی شدیم که در سمت چپ آن راهرویی وجود داشت که دارای پنجره کوچکی هم بود.

برای استفاده از آب گرم، مردم برای استحمام با ظرفی آب برمی‎‌دارند و به شست و شو می‌پردازند.

به سمت آتشدان رفتیم که دارای درب چوبی بود و داخل آن محلی وجود داشت که هیزم‌ها را برای گرم کردن مخزن، داخل آن ریخته بودند. البته برخی اهالی هم به محل ریختن هیزم «تینیک» می‌گفتند.

طاقچه قوسی مانند مربعی شکلی وجود داشت که دو چوب را به حالت ضربدری قرار داده بودند تا فرد بتواند از مخزن آب گرم بردارد و به استحمام بپردازد.

*استفاده از حمام به طور نوبتی

از کنار آتشدان آب چشمه جاری و روان بود؛ آبی که از بالای روستای توداران به درخت چنار و حمام می‌رسید، به سمت پایین دست روستا ساری و جاری بود.دو نفر از بانوان روستا در محل جمع‌آوری هیزم‌ها بودند که مقابل حمام وجود داشت.

حمام روستای توداران مشتریان خاص خود را دارد و به صورت نوبتی مردان و زنان روستا از این حمام استفاده می‌کنند.

صفت‌الله لطفی پیرمرد که کلاه سفید حصیری به سر داشت با خوشرویی به خبرنگار فارس در آبیک می‌گوید: ابا و اجداد بنده در روستای توداران بودند و من هم 65 سال است که در این روستا ساکن هستم.

وی که به باغداری مشغول است، می‌افزاید: درختان بسیاری مانند گردو، فندق، هلو، سیب، انگور و غیره کاشته‌ام که امسال به دلیل بارش تگرگ میوه کم داده‌اند البته آبیاری باغ را توسط آب جمع‌آوری شده در استخر انجام می‌دهد.

این مرد روستایی ادامه می‌دهد: استفاده از حمام نوبتی شده و اگر خانواده چهار نفری یک روز از حمام استفاده کنند باید به مدت چهار روز هیزم حمام را تامین کرده و آن را روشن کنند. به زبان محلی گفت که مکان ریختن آتش را «تونک» می‌گویند.

لطفی اضافه می‌کند: درخت چنار در نزد مردم روستا مقدس است و در شب تاسوعا از زیر درخت خون می‌چکد؛ زمانی که مسجد احداث نشده بود این خون با آب چشمه مخلوط می‌شد و آب رنگ خون به خود می‌گرفت.

این تعزیه‌خوان خاطرنشان می‌کند: اوایل انقلاب چند نفر از کشور عراق به روستای توداران آمده بودند که با دیدن چنار آن را در آغوش گرفتند و گریه و زاری کردند و اذعان می‌کردند همان گونه که مکه معظمه، مدینه منوره و کربلا تاریخ است این درخت هم تاریخ است.

خالی از لطف نیست که بدانیم درخت چنار، نماد تشیع و قبور اکابر و بزرگان  و امامزاده‌ها است که کنار چشمه‌ها یا مقابر قدیمی وجود داشته و مردم به عنوان نظر کرده به این درخت می‌نگریستند و با پارچه به آن دخیل می‌بستند و یا قفل می‌بستند که هنوز هم این موضوع وجود دارد.

*امامزاده بی‌بی سلیمه

از مسجدی که درخت چنار کهنسال در آن قرار داشت، به سمت چپ که نگاه کردیم امامزاده‌ای با گلی به چشم می‌خوردکه نامش را امامزاده بی بی سلیمه خاتون دختر امام کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) ذکر می‌کردند؛ این امامزاده در بالای تپه کنار مسیر جاده قرار داشت و چشم هر ببینده را به سمت خود جلب می‌کرد که بازسازی این امامزاده موجب استحکام بنای آن شده است.

هاجر لطیفی یکی از اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اذعان می‌کند: حمام روستا هر روز باز است و بانوان از صبح تا ظهر و آقایان ا زبعد از ظهر تا شب از حمام استفاده می‌کنند.

وی می‌افزاید: با چوب و درب کابینت خراب شده و هیزم درختان، آتشدان را روشن و گرم می‌کنیم.

لطیفی ادامه می‌دهد: درخت چنار از اهمیت خاصی برخوردار است و در روز عاشورا که خون از تنه آن جاری می‌شود برخی برای تبرک از آن استفاده می‌کنند که می‌توان به بانوانی که باردار نمی‌شوند و بیماران برای شفا اشاره کرد.

به گزارش فارس، در گشت و گذاری در کوچه‌های روستای توداران شاهد کوچه‌های شیب‌دار و سنگی و خاکی بودیم که در این روستا بیشتر درختان گردو خودنمایی می‌کرد.

در حیاط مسجد روستای توداران که بایستید در مقابل کوهی را می‌بینید که کمی متفاوت از کوه‌های دیگر بود؛ اهالی روستا به این کوه گردنه طاووس (زبان محلی طوس) می‌گفتند که در قدیم شب‌ها نور سبزی از این کوه مشاهده می‌شد و بوی نان هم به مشام می‌رسید.البته برخی هم به این  کوه موجود چراغانی وربند (چراغان دوش) و گردنه طاووس ذکر می‌کردند.

البته برخی اذعان کردند که منظور از چراغ سبز، سنگ‌های شب‌تاب یا گوهر تابانی بوده که از غروب تا صبح روشن بوده و با نور ستاره‌ها از خود نور پخش می‌کرده است.

*وجود آسیاب غار و قلعه‌های متفاوت

یکی از اهالی روستا می‌گفت غاری هم در این روستا وجود دارد که به دلیل اینکه در کنار آسیاب قرار داشت و آسیاب هم آبی بوده، به آن آسیاب غار می‌گویند.

البته یکی دیگر ازاهالی روستای توداران بیان می‌کرد که از دو سنگ آسیاب، یک سنگ شکسته است و به دلیل اینکه چاهی در کنار آسیاب وجود داشت به زبان محلی آن «اَسیو چاه» هم می‌گویند.

در سمت راست و چپ روستای توداران از درخت چنار که می‌ایستیم و به سمت گردنه طاووس که می‌نگریم، دو قلعه وجود دارد که محلی‌ها قلعه سمت راست را کماچین و قلعه سمت چپ را مراکول می‌گفتند.

با توجه به اینکه روستای توداران بسترها و قابلیت‌های لازم و مختلفی را برای جذب گردشگر دارد و می‌تواند به عنوان روستای گردشگری مطرح شود و دوستداران طبیعت بکر و علاقمند به آثار باستانی بسیاری را به خود جلب کند، نیاز است که مسؤولان استان قزوین و شهرستان آبیک با نگاه ویژه به این روستا، گام‌های موثری در شناساندن و معرفی روستای توداران و ثبت آثار آن بردارند.

ناگفته نماند که روستای توداران دارای 90 خانوار و 212 نفر جمعیت بوده و  از روستاهای محرومی است که کمتر مسؤولی را به خود دیده و  نیازمند توجه و حضور بیشتر مسؤولان دارد تا با برخورداری از امکانات مناسب آب، گاز و غیره، پای گردشگران بسیاری به این روستا باز شود.

خواندن 1109 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 17 اسفند 1397 21:24
عضویت
مرا به خاطر بسپار

جستجوی کاربران

  • فقط اعضاء با آواتار
  • یکی بودن همه معیار
  • یکی بودن هر معیار

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آبیکی ها می باشد.