چاپ کردن این صفحه

تاریخچه ی نام آبیک (استان قزوین)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آبیک در حال حاضر یک شهر مهاجرنشین است که کثر جمعیت شهرستان را ترک ها تشکیل میدهند و بعد از آن لرها, کردها, طالقانی زبان ها و گیلک ها جمعیت بعدی این شهرستان هستند.

درباره نام آبیک بسیاری از محققان, نظراتی را بیان کرده اند.

لذا از آنجایی که این مناطق و همچنین منطقه ساوجبلاغ تا شهر ری استان تهران زیر سلطه امپراطوری های ترک ایران بوده اند به این دلیل زبان این مناطق در  گذشته ترکی بوده است که اکنون هم این زبان نه تنها از بین نرفته بلکه در جای خود باقی مانده و فقط با آمدن مهاجرین از دیگر استان ها جمعیت از اوج خود کمی فاصله گرفته است.

از نظر تعدادی از محققین آبیک در منطقه ای قرار دارد که سومریان در آن منطقه سکونت داشتند.(استان های همدان , لرستان , قزوین... و کمی از خاک عراق).از آنجا که به سومریان, سوبار, سوبیر گفته می شد به همین دلیل کلمه "آبیک" میتواند از ترجمه شده کلمه "سوبیر" آمده باشد.

همچنین تپه های "ازبکی" موجود در شهر آبیک که 7هزار تا 9هزار سال قدمت دارند احتمال صحیح بودن این موضوع را به مراتب بالاتر میبرد.

همچنین بر اساس عقیده برخی از محققین نام آبیک به ترتیب به صورت اوبا » اوبیه » آبیک تغییر یافته است.چرا که همچنان نام "اوبا" یکی از مناطق صددرصد ترک نشین آبیک می باشد.

یکی از روستاییان روستای قشلاق شهرستان آبیک در مورد رفت و آمدشان به آبیک اینگونه میگوید:

زمانی که آبیک شهر نشده بود و به دلیل اینکه این مکان در دامنه کوه و چراگاه قرار داشت به این مکان "اوبا" میگفتند و وقتی از ما سوال میشد به کجا میروید؟ ما با لهجه ترکی خودمان که داریم پاسخ میدادیم «گدیرم اوبیه» . (در لهجه واحد آذربایجانی: گدیرم اوبایا). حدود سال 1340 به بعد بود که شنیدیم همسر محمدرضا پهلوی جهت بازدید از بزرگترین باغ خود در آبیک و همچنین افتتاح شهرداری آبیک آمده اند.حالا من نمیدانم که چیزهایی در رابطه با اسم آبیک گفتند که آنها بجای اوبا نام آبیک را ثبت کردند و آن سال بعد به دلیل شباهت اوبیه و آبیک همه از نام ثبت شده آبیک استفاده کردند و در نهایت تا الان هم این نام باقیمانده است.

نوشته شده توسط: میثم راضی

خواندن 4673 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 03 دی 1397 15:33